Objekty generované na základě Open Street Maps

Z Xpl CZ
Přejít na: navigace, hledání

Úvod

Na ortofoto i defaultní textury je možno umístit různé objekty (domy, stromy, silnice atd.). Defaultně X-Plane sice tyto objekty generuje, ale jejich rozmístění neodpovídá reálu. Pro generování reálně rozmístěných objektů se používají nejčastěji data z Open Street Maps (OSM). Pro ČR lze využít dva různé zdroje takto vygenerovaných objektů: VFR projekt ČR nebo World2XPlane. Pozor, tyto dva typy scenérií není možné kombinovat, je třeba si vybrat buď VFR projekt ČR nebo World2XPlane.

VFR projekt ČR využívá pro zobrazení objektů "fasády". Tedy na základě tvaru budov v OSM vytváří jednotlivé objekty z různých "fasád". Oproti tomu World2XPlane na základě tvaru budov v OSM vybírá z externích knihoven (OpenSceneryX, R2Library, FFLibrary a Model Library) předem vytvořené objekty, které co nejvíce odpovídají tvarem s stylem danému objektu v Open Street Maps.

Každá z těchto typů scenérií má své výhody a nevýhody. Následuje subjektivní hodnocení jednoho uživatele. V případě VFR projektu ČR mají budovy mají poměrně uniformní a ne příliš barevný vzhled. Oproti tomu objekty v případě World2XPlane jsou barevnější a jejich vzhled je mnohem variabilnější. Na druhou stranu je World2XPlane stále ve verzi beta s riziky, které beta verze přinášejí. Oba typy objektů dávají srovnatelné fps. V případě World2XPlane v porovnání s VFR projektem ČR v obcích často chybí různé markanty, např. kostely apod., které jsou nahrazeny běžnou budovou. Oproti tomu zobrazení sítě silnic ve World2XPlanu je trochu reálnější než v případě VFR projektu ČR.


VFR projekt ČR

Pro správné zobrazení doplňků z VFR projektu ČR je potřeba knihovna R2 Library

Sítě

Jako sítě se v X-Plane generují následující věci: silnice, železnice, vedení VN.
Sítě ke stažení zde

Lesy

Lesy ke stažení zde

Objekty

Obsahuje následující typy objektů pro ČR i SR: komíny, chladící věže, větrné elektrárny, větrné mlýny, vodojemy, BTS, billboardy, heliporty, solární elektrárny, posedy, kostely a samostatně stojící stromy.
Objekty ke stažení zde

Domy osm2xp

Domy pro ČR: ke stažení zde
Domy pro SR: ke stažení zde

Automatické generování (aktualizace) Sítí, Objektů probíhá jedenkrát týdně. Podrobnosti o tom, jak převod probíhá a jak jsou označovány jednotlivé objekty v OSM si můžete přečíst zde.

World2XPlane

World2XPlane projekt je detailně popsán na www.world2xplane.com. Scenérii World2xplane je možno získat dvěma způsoby.

  1. Uživatel si stáhne v download sekci projektu World2XPlane aplikaci, kterou spustí na svém počítači a ona mu automaticky vygeneruje objekty na základě aktuálních dat z OSM. Data z OSM je potřeba předem někde stáhnout. Poznámka: Link na download sekci se každou chvíli mění podle aktuální verze aplikace a podle toho, jak autor mění vzhled webové stránky, doporučuji se do download sekce na www.world2xplane.com proklikat.
  2. Jednodušší metoda pro získání scenérie vygenerované pomocí World2XPlane aplikace je zjistit, zdali tuto scenérii již někdo dříve vygeneroval a umístil na Simheaven (www.simheaven.com). Takto získaná scenérie nebude samozřejmě aktuální podle nejnovějších dat z OSM. Poznámka: I umístění aktuálně vygenerovaných scenérií se mění tak často, že sem nedávám přímý link, ale doporučuji se k nim na Simheaven raději proklikat.


Pro správné zobrazování scenérie World2XPlane jsou zapotřebí následující externí knihovny: OpenSceneryX, R2 Library, FFLibrary a Model Library. Knihovna Model Library je buď součástí balíčku s aplikací World2XPlane nebo je dostupná ke stažení zvlášť někde na www.world2xplane.com.


Pozor: Generátor scenérií World2XPlane je stále ve vývoji a nové verze jsou uvolňovány poměrně často, takže tyto informace nemusí být zcela aktuální a linky nemusejí fungovat. Obecně shrnuto tedy platí, že samotná aplikace pro generování objektů a knihovna World Models je dostupná někde na www.world2xplane.com. Již vygenerované scenérie jsou ke stažení na www.simheaven.com.


Update 1.12.2015: Přímo na www.world2xplane.com jsou nyní ke stažení i již vygenerované scenérie pro určité oblasti, mimo jiného taky pro ČR a SR. Tyto scenérie jsou dle mého názoru hezčí než ty, které jsou aktuálně na Simheaven.


Update 1.12.2015: Nevím, čím to je, ale v aktuálně vygenerovaných scenériích Evropy (případně jednotlivých evropských oblastí) na Simheaven se mi nezobrazují vůbec žádné silnice. Vygenerované scenérie ČR a SR z www.world2xplane.com (jak je uvedeno výše) mi fungují bez problémů.